STMicroelectronics LD2985AM33R Bulk sales (1 piece or more)
4.9 787 ratings
LD2985AM33R main image
Model Number
LD2985AM33R
Datasheet
LD2985AM33R PDF
Description
IC REG LINEAR 3.3V 150MA SOT23-5
Voltage - Input (Max)
16V
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Voltage - Output (Max)
Voltage Dropout (Max)
0.575V @ 150mA
Current - Output
150mA
Current - Supply (Max)
4 mA
PSRR
45dB (1kHz)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C