STMicroelectronics LD2985AM285R Bulk sales (1 piece or more)
4.9 760 ratings
LD2985AM285R main image
Model Number
LD2985AM285R
Datasheet
LD2985AM285R PDF
Description
IC REG LIN 2.85V 150MA SOT23-5
Out of Stock
Products may be out of stock or no longer in production,Please contact our sales for details.
Email: sales@lzchips.com
Packaging
Bulk
Product Status
Obsolete
Voltage - Input (Max)
16V
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.85V
Voltage - Output (Max)
Voltage Dropout (Max)
0.575V @ 150mA
Current - Output
150mA
Current - Supply (Max)
4 mA
PSRR
45dB (1kHz)
Control Features
Enable
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C