STMicroelectronics LD2981ABU33TR In Stock Bulk sales (1 piece or more)
4.8 618 ratings
LD2981ABU33TR main image
Model Number
LD2981ABU33TR
Manufacturer
STMicroelectronics
Datasheet
LD2981ABU33TR PDF
Description
IC REG LINEAR 3.3V 100MA SOT89-3
In Stock : 16634
Select packaging:
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Product Details
Manufacturer
STMicroelectronics
Series
Packaging
Cut Tape
Product Status
Active
Output Configuration
Positive
Output Type
Fixed
Number of Regulators
1
Voltage - Input (Max)
16V
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Voltage - Output (Max)
Voltage Dropout (Max)
0.375V @ 100mA
Current - Output
100mA
Current - Quiescent (Iq)
150 µA
Current - Supply (Max)
2.6 mA
PSRR
63dB (1kHz)
Control Features
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C