STMicroelectronics LD2981ABM25TR Bulk sales (1 piece or more)
4.9 749 ratings
LD2981ABM25TR main image
Model Number
LD2981ABM25TR
Datasheet
LD2981ABM25TR PDF
Description
IC REG LINEAR 2.5V 100MA SOT23-5
Voltage - Input (Max)
16V
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.5V
Voltage - Output (Max)
Voltage Dropout (Max)
0.375V @ 100mA
Current - Output
100mA
Current - Supply (Max)
2.6 mA
PSRR
63dB (1kHz)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C