STMicroelectronics LD2981ABM18TR Bulk sales (1 piece or more)
4.8 698 ratings
LD2981ABM18TR main image
Model Number
LD2981ABM18TR
Manufacturer
STMicroelectronics
Datasheet
LD2981ABM18TR PDF
Description
IC REG LINEAR 1.8V 100MA SOT23-5
Out of Stock
Products may be out of stock or no longer in production,Please contact our sales for details.
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
STMicroelectronics
Series
Packaging
Bulk
Product Status
Obsolete
Output Configuration
Positive
Output Type
Fixed
Number of Regulators
1
Voltage - Input (Max)
16V
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.8V
Voltage - Output (Max)
Voltage Dropout (Max)
0.375V @ 100mA
Current - Output
100mA
Current - Quiescent (Iq)
150 µA
Current - Supply (Max)
2.6 mA
PSRR
63dB (1kHz)
Control Features
Enable
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C