STMicroelectronics LD29300P2M25 Bulk sales (1 piece or more)
4.9 755 ratings
LD29300P2M25 main image
Model Number
LD29300P2M25
Datasheet
LD29300P2M25 PDF
Description
IC REG LINEAR 2.5V 3A P2PAK-4
Voltage - Input (Max)
14V
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.5V
Voltage - Output (Max)
Voltage Dropout (Max)
0.7V @ 3A
Current - Output
3A
Current - Quiescent (Iq)
50 mA
Current - Supply (Max)
100 mA
PSRR
70dB (120Hz)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C