STMicroelectronics LD29300P2M15 Bulk sales (1 piece or more)
4.9 752 ratings
LD29300P2M15 main image
Model Number
LD29300P2M15
Datasheet
LD29300P2M15 PDF
Description
IC REG LINEAR 1.5V 3A P2PAK-4
Voltage - Input (Max)
14V
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.5V
Current - Output
3A
Current - Quiescent (Iq)
50 mA
Current - Supply (Max)
100 mA
PSRR
75dB (120Hz)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C