STMicroelectronics LD29150PT80 Bulk sales (1 piece or more)
4.9 756 ratings
LD29150PT80 main image
Model Number
LD29150PT80
Datasheet
LD29150PT80 PDF
Description
IC REG LINEAR 8V 1.5A PPAK
Voltage - Input (Max)
14V
Voltage - Output (Min/Fixed)
8V
Current - Output
1.5A
Current - Quiescent (Iq)
180 µA
Current - Supply (Max)
80 mA
PSRR
Control Features
Enable
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C