STMicroelectronics LD29150PT15 Bulk sales (1 piece or more)
4.9 876 ratings
LD29150PT15 main image
Model Number
LD29150PT15
Manufacturer
STMicroelectronics
Datasheet
LD29150PT15 PDF
Description
IC REG LINEAR 1.5V 1.5A PPAK
Out of Stock
Products may be out of stock or no longer in production,Please contact our sales for details.
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
STMicroelectronics
Series
Packaging
Bulk
Product Status
Obsolete
Output Configuration
Positive
Output Type
Fixed
Number of Regulators
1
Voltage - Input (Max)
14V
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.5V
Voltage - Output (Max)
Voltage Dropout (Max)
Current - Output
1.5A
Current - Quiescent (Iq)
180 µA
Current - Supply (Max)
80 mA
PSRR
75dB (120Hz)
Control Features
Enable
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C