STMicroelectronics LD29080PT18R In Stock Bulk sales (1 piece or more)
4.9 694 ratings
LD29080PT18R main image
Model Number
LD29080PT18R
Manufacturer
STMicroelectronics
Datasheet
LD29080PT18R PDF
Description
IC REG LINEAR 1.8V 800MA PPAK
In Stock : 2071
Select packaging:
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Product Details
Manufacturer
STMicroelectronics
Series
Packaging
Cut Tape
Product Status
Obsolete
Output Configuration
Positive
Output Type
Fixed
Number of Regulators
1
Voltage - Input (Max)
13V
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.8V
Voltage - Output (Max)
Voltage Dropout (Max)
0.7V @ 800mA
Current - Output
800mA
Current - Quiescent (Iq)
180 µA
Current - Supply (Max)
35 mA
PSRR
72dB (120Hz)
Control Features
Enable
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C