STMicroelectronics LD1117V33C (1 Tube)
4.9 895 ratings
LD1117V33C main image
Model Number
LD1117V33C
Datasheet
LD1117V33C PDF
Description
IC REG LINEAR 3.3V 800MA TO220AB
In Stock : 18131
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Packaging
Tube
Product Status
Active
Voltage - Input (Max)
15V
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Voltage - Output (Max)
Voltage Dropout (Max)
1.3V @ 800mA
Current - Output
800mA
Current - Quiescent (Iq)
10 mA
PSRR
75dB (120Hz)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C