STMicroelectronics LD1117AS18TR In Stock Bulk sales (1 piece or more)
5.0 817 ratings
LD1117AS18TR main image
Model Number
LD1117AS18TR
Manufacturer
STMicroelectronics
Datasheet
LD1117AS18TR PDF
Description
IC REG LINEAR 1.8V 1A SOT223
In Stock : 10365
Select packaging:
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Product Details
Manufacturer
STMicroelectronics
Series
Packaging
Cut Tape
Product Status
Active
Output Configuration
Positive
Output Type
Fixed
Number of Regulators
1
Voltage - Input (Max)
15V
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.8V
Voltage - Output (Max)
Voltage Dropout (Max)
1.3V @ 1A
Current - Output
1A
Current - Quiescent (Iq)
10 mA
PSRR
80dB (120Hz)
Control Features
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Operating Temperature
0°C ~ 125°C