STMicroelectronics LD1086DT18TR In Stock Bulk sales (1 piece or more)
4.9 851 ratings
LD1086DT18TR main image
Model Number
LD1086DT18TR
Datasheet
LD1086DT18TR PDF
Description
IC REG LINEAR 1.8V 1.5A DPAK
In Stock : 1485
Select packaging:
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Packaging
Cut Tape
Product Status
Active
Voltage - Input (Max)
30V
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.8V
Voltage - Output (Max)
Voltage Dropout (Max)
1.5V @ 1.5A
Current - Output
1.5A
Current - Quiescent (Iq)
10 mA
PSRR
82dB (120Hz)
Control Features
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C