STMicroelectronics LD1085D2T18R Bulk sales (1 piece or more)
4.8 683 ratings
LD1085D2T18R main image
Model Number
LD1085D2T18R
Datasheet
LD1085D2T18R PDF
Description
IC REG LINEAR 1.8V 3A D2PAK
Out of Stock
Products may be out of stock or no longer in production,Please contact our sales for details.
Email: sales@lzchips.com
Packaging
Bulk
Product Status
Obsolete
Voltage - Input (Max)
30V
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.8V
Voltage - Output (Max)
Voltage Dropout (Max)
1.5V @ 3A
Current - Output
3A
Current - Quiescent (Iq)
10 mA
PSRR
72dB (120Hz)
Control Features
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C