STMicroelectronics LD1085D2M25R In Stock Bulk sales (1 piece or more)
5.0 773 ratings
LD1085D2M25R main image
Model Number
LD1085D2M25R
Datasheet
LD1085D2M25R PDF
Description
IC REG LINEAR 2.5V 3A D2PAK-3
In Stock : 4317
Select packaging:
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Packaging
Cut Tape
Product Status
Active
Voltage - Input (Max)
30V
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.5V
Voltage - Output (Max)
Voltage Dropout (Max)
1.5V @ 3A
Current - Output
3A
Current - Quiescent (Iq)
10 mA
PSRR
72dB (120Hz)
Control Features
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C