STMicroelectronics LD1084V12 Bulk sales (1 piece or more)
4.7 764 ratings
LD1084V12 main image
Model Number
LD1084V12
Manufacturer
STMicroelectronics
Datasheet
LD1084V12 PDF
Description
IC REG LINEAR 12V 5A TO220AB
Out of Stock
Products may be out of stock or no longer in production,Please contact our sales for details.
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
STMicroelectronics
Series
Packaging
Bulk
Product Status
Obsolete
Output Configuration
Positive
Output Type
Fixed
Number of Regulators
1
Voltage - Input (Max)
30V
Voltage - Output (Min/Fixed)
12V
Voltage - Output (Max)
Voltage Dropout (Max)
1.5V @ 5A
Current - Output
5A
Current - Quiescent (Iq)
10 mA
PSRR
66dB (120Hz)
Control Features
Protection Features
Over Temperature, Short Circuit
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C