STMicroelectronics LD1084D2M18R Bulk sales (1 piece or more)
4.6 888 ratings
LD1084D2M18R main image
Model Number
LD1084D2M18R
Manufacturer
STMicroelectronics
Datasheet
LD1084D2M18R PDF
Description
IC REG LINEAR 1.8V 5A D2PAK-3
Out of Stock
Products may be out of stock or no longer in production,Please contact our sales for details.
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
STMicroelectronics
Series
Packaging
Bulk
Product Status
Obsolete
Output Configuration
Positive
Output Type
Fixed
Number of Regulators
1
Voltage - Input (Max)
30V
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.8V
Voltage - Output (Max)
Voltage Dropout (Max)
1.5V @ 5A
Current - Output
5A
Current - Quiescent (Iq)
10 mA
PSRR
75dB (120Hz)
Control Features
Protection Features
Over Temperature, Short Circuit
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C