STMicroelectronics L7983PU33R In Stock Bulk sales (1 piece or more)
4.8 888 ratings
L7983PU33R main image
Model Number
L7983PU33R
Manufacturer
STMicroelectronics
Datasheet
L7983PU33R PDF
Description
60 V 300 MA SYNCHRONOUS STEP-DOW
In Stock : 3082
Select packaging:
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Product Details
Manufacturer
STMicroelectronics
Series
Packaging
Cut Tape
Product Status
Active
Function
Step-Down
Output Configuration
Positive
Topology
Buck
Output Type
Fixed
Number of Outputs
1
Voltage - Input (Min)
3.5V
Voltage - Input (Max)
60V
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Voltage - Output (Max)
Current - Output
300mA
Frequency - Switching
200kHz ~ 2.2MHz
Synchronous Rectifier
Yes
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)