STMicroelectronics L78L33ACD Bulk sales (1 piece or more)
4.6 861 ratings
L78L33ACD main image
Model Number
L78L33ACD
Datasheet
L78L33ACD PDF
Description
IC REG LINEAR 3.3V 100MA 8SO
Voltage - Input (Max)
30V
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Current - Output
100mA
Current - Quiescent (Iq)
5.5 mA
Current - Supply (Max)
6 mA
PSRR
49dB (120Hz)
Operating Temperature
0°C ~ 125°C
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)