STMicroelectronics L78L24ACD Bulk sales (1 piece or more)
4.9 846 ratings
L78L24ACD main image
Model Number
L78L24ACD
Datasheet
L78L24ACD PDF
Description
IC REG LINEAR 24V 100MA 8SO
Voltage - Input (Max)
40V
Voltage - Output (Min/Fixed)
24V
Current - Output
100mA
Current - Quiescent (Iq)
6 mA
Current - Supply (Max)
6.5 mA
PSRR
37dB (120Hz)
Operating Temperature
0°C ~ 125°C
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)