STMicroelectronics L78L18ACD Bulk sales (1 piece or more)
4.9 685 ratings
L78L18ACD main image
Model Number
L78L18ACD
Manufacturer
STMicroelectronics
Datasheet
L78L18ACD PDF
Description
IC REG LINEAR 18V 100MA 8SO
Out of Stock
Products may be out of stock or no longer in production,Please contact our sales for details.
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
STMicroelectronics
Series
Packaging
Bulk
Product Status
Obsolete
Output Configuration
Positive
Output Type
Fixed
Number of Regulators
1
Voltage - Input (Max)
40V
Voltage - Output (Min/Fixed)
18V
Voltage - Output (Max)
Voltage Dropout (Max)
Current - Output
100mA
Current - Quiescent (Iq)
6 mA
Current - Supply (Max)
6.5 mA
PSRR
38dB (120Hz)
Control Features
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Operating Temperature
0°C ~ 125°C
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)