STMicroelectronics L6982C33DR In Stock Bulk sales (1 piece or more)
4.8 616 ratings
L6982C33DR main image
Model Number
L6982C33DR
Manufacturer
STMicroelectronics
Datasheet
L6982C33DR PDF
Description
POWER MANAGEMENT
In Stock : 4658
Select packaging:
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Product Details
Manufacturer
STMicroelectronics
Series
Packaging
Cut Tape
Product Status
Active
Function
Step-Down
Output Configuration
Positive
Topology
Buck
Output Type
Fixed
Number of Outputs
1
Voltage - Input (Min)
3.5V
Voltage - Input (Max)
38V
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Voltage - Output (Max)
Current - Output
2A
Frequency - Switching
400kHz
Synchronous Rectifier
Yes
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)