STMicroelectronics L6981N50DR Bulk sales (1 piece or more)
4.6 822 ratings
L6981N50DR main image
Model Number
L6981N50DR
Manufacturer
STMicroelectronics
Datasheet
L6981N50DR PDF
Description
IC REG BUCK 5V 1.5A 8SO
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
STMicroelectronics
Series
Packaging
Cut Tape
Product Status
Active
Function
Step-Down
Output Configuration
Positive
Topology
Buck
Output Type
Fixed
Number of Outputs
1
Voltage - Input (Min)
3.5V
Voltage - Input (Max)
38V
Voltage - Output (Min/Fixed)
5V
Voltage - Output (Max)
Current - Output
1.5A
Frequency - Switching
400kHz
Synchronous Rectifier
Yes
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)