STMicroelectronics L6932D1.2 Bulk sales (1 piece or more)
4.7 719 ratings
L6932D1.2 main image
Model Number
L6932D1.2
Manufacturer
STMicroelectronics
Datasheet
L6932D1.2 PDF
Description
IC REG LINEAR POS ADJ 2A 8SOIC
Out of Stock
Products may be out of stock or no longer in production,Please contact our sales for details.
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
STMicroelectronics
Series
Packaging
Bulk
Product Status
Obsolete
Output Configuration
Positive
Output Type
Adjustable
Number of Regulators
1
Voltage - Input (Max)
14V
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.2V
Voltage - Output (Max)
5V
Voltage Dropout (Max)
Current - Output
2A
Current - Quiescent (Iq)
400 µA
PSRR
75dB (120Hz)
Control Features
Enable
Protection Features
Over Temperature, Short Circuit
Operating Temperature
-25°C ~ 125°C
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)