STMicroelectronics L5300GJTR (2500 per Tape & Reel Full Tape & Reel)
4.9 888 ratings
L5300GJTR main image
Model Number
L5300GJTR
Manufacturer
STMicroelectronics
Datasheet
L5300GJTR PDF
Description
IC REG LIN 5V 300MA POWERSSO-12
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
STMicroelectronics
Series
Automotive, AEC-Q100
Packaging
Tape & Reel
Product Status
Active
Output Configuration
Positive
Output Type
Fixed
Number of Regulators
1
Voltage - Input (Max)
40V
Voltage - Output (Min/Fixed)
5V
Voltage - Output (Max)
Voltage Dropout (Max)
0.5V @ 300mA
Current - Output
300mA
Current - Quiescent (Iq)
80 µA
Current - Supply (Max)
4.2 mA
PSRR
60dB (100Hz)
Control Features
Enable, Reset
Protection Features
Over Temperature, Short Circuit
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C