STMicroelectronics L5300AH7TR In Stock Bulk sales (1 piece or more)
4.8 847 ratings
L5300AH7TR main image
Model Number
L5300AH7TR
Manufacturer
STMicroelectronics
Datasheet
L5300AH7TR PDF
Description
IC REG LINEAR 5V 300MA 6HPAK
In Stock : 2477
Select packaging:
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Product Details
Manufacturer
STMicroelectronics
Series
Automotive, AEC-Q100
Packaging
Cut Tape
Product Status
Active
Output Configuration
Positive
Output Type
Fixed
Number of Regulators
1
Voltage - Input (Max)
40V
Voltage - Output (Min/Fixed)
5V
Voltage - Output (Max)
Voltage Dropout (Max)
0.5V @ 300mA
Current - Output
300mA
Current - Quiescent (Iq)
80 µA
Current - Supply (Max)
4.2 mA
PSRR
60dB (100Hz)
Control Features
Enable, Reset
Protection Features
Over Temperature, Short Circuit
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C