STMicroelectronics L4973V3.3 Bulk sales (1 piece or more)
4.9 739 ratings
L4973V3.3 main image
Model Number
L4973V3.3
Manufacturer
STMicroelectronics
Datasheet
L4973V3.3 PDF
Description
IC REG BUCK ADJ/3.3V 3.5A 18DIP
Out of Stock
Products may be out of stock or no longer in production,Please contact our sales for details.
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
STMicroelectronics
Series
Packaging
Bulk
Product Status
Obsolete
Function
Step-Down
Output Configuration
Positive
Topology
Buck
Output Type
Adjustable (Fixed)
Number of Outputs
1
Voltage - Input (Min)
8V
Voltage - Input (Max)
55V
Voltage - Output (Min/Fixed)
0.5V (3.3V)
Voltage - Output (Max)
50V
Current - Output
3.5A
Frequency - Switching
100kHz ~ 300kHz
Synchronous Rectifier
No
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
18-DIP (0.300", 7.62mm)