STMicroelectronics L4931ABV25 Bulk sales (1 piece or more)
4.9 720 ratings
L4931ABV25 main image
Model Number
L4931ABV25
Datasheet
L4931ABV25 PDF
Description
IC REG LINEAR 2.5V 250MA TO220AB
Voltage - Input (Max)
20V
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.5V
Voltage - Output (Max)
Voltage Dropout (Max)
0.8V @ 250mA
Current - Output
250mA
Current - Quiescent (Iq)
1 mA
Current - Supply (Max)
6 mA
PSRR
75dB ~ 55dB (120Hz ~ 10kHz)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C