STMicroelectronics L4931ABD120 Bulk sales (1 piece or more)
4.9 643 ratings
L4931ABD120 main image
Model Number
L4931ABD120
Manufacturer
STMicroelectronics
Datasheet
L4931ABD120 PDF
Description
IC REG LINEAR 12V 250MA 8SO
Out of Stock
Products may be out of stock or no longer in production,Please contact our sales for details.
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
STMicroelectronics
Series
Packaging
Bulk
Product Status
Obsolete
Output Configuration
Positive
Output Type
Fixed
Number of Regulators
1
Voltage - Input (Max)
20V
Voltage - Output (Min/Fixed)
12V
Voltage - Output (Max)
Voltage Dropout (Max)
0.8V @ 250mA
Current - Output
250mA
Current - Quiescent (Iq)
1.6 mA
Current - Supply (Max)
7 mA
PSRR
64dB ~ 55dB (120Hz ~ 10kHz)
Control Features
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)