STMicroelectronics DTV1500HDFP Bulk sales (1 piece or more)
4.7 778 ratings
DTV1500HDFP main image
Model Number
DTV1500HDFP
Manufacturer
STMicroelectronics
Datasheet
DTV1500HDFP PDF
Description
DIODE GP 1.5KV 6A TO220FPAC
Out of Stock
Products may be out of stock or no longer in production,Please contact our sales for details.
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
STMicroelectronics
Series
Packaging
Bulk
Product Status
Obsolete
Technology
Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
1500 V
Current - Average Rectified (Io)
6A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.6 V @ 6 A
Speed
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)
1 µs
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 µA @ 1500 V
Capacitance @ Vr, F
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
TO-220-2 Full Pack
Supplier Device Package
TO-220FPAC
Operating Temperature - Junction
175°C (Max)