STMicroelectronics BTW68-600RG Bulk sales (1 piece or more)
4.9 862 ratings
BTW68-600RG main image
Model Number
BTW68-600RG
Manufacturer
STMicroelectronics
Datasheet
BTW68-600RG PDF
Description
SCR 600V 30A TOP3
Out of Stock
Products may be out of stock or no longer in production,Please contact our sales for details.
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
STMicroelectronics
Series
Packaging
Bulk
Product Status
Obsolete
Voltage - Off State
600 V
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
1.5 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
50 mA
Voltage - On State (Vtm) (Max)
2.1 V
Current - On State (It (AV)) (Max)
19 A
Current - On State (It (RMS)) (Max)
30 A
Current - Hold (Ih) (Max)
75 mA
Current - Off State (Max)
20 µA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
400A, 420A
SCR Type
Standard Recovery
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C