STMicroelectronics BTB41-600BRG (1 Tube)
4.9 796 ratings
BTB41-600BRG main image
Model Number
BTB41-600BRG
Manufacturer
STMicroelectronics
Datasheet
BTB41-600BRG PDF
Description
TRIAC 600V 40A TOP3
In Stock : 676
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Product Details
Manufacturer
STMicroelectronics
Series
Packaging
Tube
Product Status
Active
Triac Type
Standard
Voltage - Off State
600 V
Current - On State (It (RMS)) (Max)
40 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
1.3 V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
400A, 420A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
50 mA
Current - Hold (Ih) (Max)
80 mA
Configuration
Single
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)