STMicroelectronics BTA16-600BW Bulk sales (1 piece or more)
4.8 779 ratings
BTA16-600BW main image
Model Number
BTA16-600BW
Datasheet
BTA16-600BW PDF
Description
TRIAC ALTERNISTOR 600V TO220AB
Series
Snubberless™
Product Status
Obsolete
Triac Type
Alternistor - Snubberless
Voltage - Off State
600 V
Current - On State (It (RMS)) (Max)
16 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
1.3 V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
160A, 168A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
50 mA
Current - Hold (Ih) (Max)
50 mA
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)