STMicroelectronics BTA10-400C Bulk sales (1 piece or more)
4.9 869 ratings
BTA10-400C main image
Model Number
BTA10-400C
Datasheet
BTA10-400C PDF
Description
TRIAC 400V 10A TO220AB
Product Status
Obsolete
Triac Type
Standard
Voltage - Off State
400 V
Current - On State (It (RMS)) (Max)
10 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
1.3 V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
100A, 105A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
25 mA
Current - Hold (Ih) (Max)
25 mA
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)