STMicroelectronics BTA08-600SRG (1000 per Tube Full Tube)
4.9 756 ratings
BTA08-600SRG main image
Model Number
BTA08-600SRG
Datasheet
BTA08-600SRG PDF
Description
TRIAC SENS GATE 600V 8A TO220AB
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Packaging
Tube
Product Status
Active
Triac Type
Logic - Sensitive Gate
Voltage - Off State
600 V
Current - On State (It (RMS)) (Max)
8 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
1.3 V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
80A, 84A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
10 mA
Current - Hold (Ih) (Max)
25 mA
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)