STMicroelectronics BTA06-600SRG Bulk sales (1 piece or more)
4.9 837 ratings
BTA06-600SRG main image
Model Number
BTA06-600SRG
Manufacturer
STMicroelectronics
Datasheet
BTA06-600SRG PDF
Description
TRIAC SENS GATE 600V 6A TO220AB
Out of Stock
Products may be out of stock or no longer in production,Please contact our sales for details.
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
STMicroelectronics
Series
Packaging
Bulk
Product Status
Active
Triac Type
Logic - Sensitive Gate
Voltage - Off State
600 V
Current - On State (It (RMS)) (Max)
6 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
1.5 V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
60A, 63A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
10 mA
Current - Hold (Ih) (Max)
25 mA
Configuration
Single
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)