STMicroelectronics A1C15S12M3 (36 per Tray Full Tray)
4.9 764 ratings
A1C15S12M3 main image
Model Number
A1C15S12M3
Manufacturer
STMicroelectronics
Datasheet
A1C15S12M3 PDF
Description
IGBT MOD 1200V 15A ACEPACK1
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
STMicroelectronics
Series
Packaging
Tray
Product Status
Active
IGBT Type
Trench Field Stop
Configuration
Three Phase Inverter with Brake
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
1200 V
Current - Collector (Ic) (Max)
15 A
Power - Max
142.8 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2.45V @ 15V, 15A
Current - Collector Cutoff (Max)
100 µA
Input Capacitance (Cies) @ Vce
985 pF @ 25 V
Input
Three Phase Bridge Rectifier
NTC Thermistor
Yes
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)