STMicroelectronics 1.5KE6V8A In Stock Bulk sales (1 piece or more)
4.9 646 ratings
1.5KE6V8A main image
Model Number
1.5KE6V8A
Datasheet
1.5KE6V8A PDF
Description
TVS DIODE 5.8VWM 13.4VC DO201
In Stock : 1904
Select packaging:
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Packaging
Cut Tape
Product Status
Active
Type
Zener
Unidirectional Channels
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
5.8V
Voltage - Breakdown (Min)
6.45V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
13.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
746A (8/20µs)
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency
9500pF @ 1MHz