STMicroelectronics 1.5KE120CA Bulk sales (1 piece or more)
4.9 640 ratings
1.5KE120CA main image
Model Number
1.5KE120CA
Manufacturer
STMicroelectronics
Datasheet
1.5KE120CA PDF
Description
TVS DIODE 102VWM 212VC DO201
Out of Stock
Products may be out of stock or no longer in production,Please contact our sales for details.
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
STMicroelectronics
Series
1.5KE, TRANSIL™
Packaging
Bulk
Product Status
Obsolete
Type
Zener
Bidirectional Channels
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
102V
Voltage - Breakdown (Min)
114V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
212V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
47A (8/20µs)
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Power Line Protection
No
Applications
General Purpose
Capacitance @ Frequency
500pF @ 1MHz