Stackpole Electronics Inc ZVL30K20B Bulk sales (1 piece or more)
4.9 707 ratings
ZVL30K20B main image
Model Number
ZVL30K20B
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Datasheet
ZVL30K20B PDF
Description
MOV, 30V (Vrms), 10%, 20mm
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Series
ZVL
Packaging
Bulk
Product Status
Active
Maximum AC Volts
30 V
Maximum DC Volts
38 V
Varistor Voltage (Min)
42.3 V
Varistor Voltage (Typ)
47 V
Varistor Voltage (Max)
51.7 V
Current - Surge
2 kA
Energy
25.8J
Number of Circuits
1
Capacitance @ Frequency
3870 pF @ 1 kHz
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C (TA)
Features
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
Disc 20mm