Stackpole Electronics Inc WW2AJT120R (2000 per Tape & Reel Full Tape & Reel)
5.0 861 ratings
WW2AJT120R main image
Model Number
WW2AJT120R
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Datasheet
WW2AJT120R PDF
Description
RES 120 OHM 5% 2.5W AXIAL
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Series
WW
Packaging
Tape & Reel
Product Status
Active
Resistance
120 Ohms
Tolerance
±5%
Power (Watts)
2.5W
Composition
Wirewound
Features
Moisture Resistant
Temperature Coefficient
±20ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 350°C
Package / Case
Axial
Supplier Device Package
Axial
Size / Dimension
0.156" Dia x 0.370" L (3.96mm x 9.40mm)