Stackpole Electronics Inc WW1JB1R00 Bulk sales (1 piece or more)
4.9 879 ratings
WW1JB1R00 main image
Model Number
WW1JB1R00
Datasheet
WW1JB1R00 PDF
Description
RES 1 OHM 5% 1W AXIAL
Packaging
Bulk
Resistance
1 Ohms
Tolerance
±5%
Power (Watts)
1W
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 350°C
Size / Dimension
0.110" Dia x 0.375" L (2.79mm x 9.53mm)