Stackpole Electronics Inc WW1FTR100 (2500 per Tape & Reel Full Tape & Reel)
4.9 896 ratings
WW1FTR100 main image
Model Number
WW1FTR100
Datasheet
WW1FTR100 PDF
Description
RES 0.1 OHM 1% 1W AXIAL
Resistance
100 mOhms
Tolerance
±1%
Power (Watts)
1W
Temperature Coefficient
±90ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 350°C
Size / Dimension
0.110" Dia x 0.375" L (2.79mm x 9.53mm)