Stackpole Electronics Inc WW1FT5R11 (2500 per Tape & Reel Full Tape & Reel)
4.9 856 ratings
WW1FT5R11 main image
Model Number
WW1FT5R11
Datasheet
WW1FT5R11 PDF
Description
RES 5.11 OHM 1% 1W AXIAL
Resistance
5.11 Ohms
Tolerance
±1%
Power (Watts)
1W
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 350°C
Size / Dimension
0.110" Dia x 0.375" L (2.79mm x 9.53mm)