Stackpole Electronics Inc WW1FB180R Bulk sales (1 piece or more)
4.9 623 ratings
WW1FB180R main image
Model Number
WW1FB180R
Datasheet
WW1FB180R PDF
Description
RES 180 OHM 1% 1W AXIAL
Packaging
Bulk
Resistance
180 Ohms
Tolerance
±1%
Power (Watts)
1W
Temperature Coefficient
±20ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 350°C
Size / Dimension
0.110" Dia x 0.375" L (2.79mm x 9.53mm)