Stackpole Electronics Inc WW1BTR500 (2500 per Tape & Reel Full Tape & Reel)
4.9 636 ratings
WW1BTR500 main image
Model Number
WW1BTR500
Datasheet
WW1BTR500 PDF
Description
RES 0.5 OHM 0.1% 1W AXIAL
Packaging
Tape & Reel
Resistance
500 mOhms
Tolerance
±0.1%
Power (Watts)
1W
Temperature Coefficient
±90ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 350°C
Size / Dimension
0.110" Dia x 0.375" L (2.79mm x 9.53mm)