Stackpole Electronics Inc WW1BT5R00 (2500 per Tape & Reel Full Tape & Reel)
4.8 643 ratings
WW1BT5R00 main image
Model Number
WW1BT5R00
Datasheet
WW1BT5R00 PDF
Description
RES 5 OHM 0.1% 1W AXIAL
Packaging
Tape & Reel
Resistance
5 Ohms
Tolerance
±0.1%
Power (Watts)
1W
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 350°C
Size / Dimension
0.110" Dia x 0.375" L (2.79mm x 9.53mm)