Stackpole Electronics Inc WW12FT5R76 (2500 per Tape & Reel Full Tape & Reel)
5.0 619 ratings
WW12FT5R76 main image
Model Number
WW12FT5R76
Datasheet
WW12FT5R76 PDF
Description
RES 5.76 OHM 1% 0.4W AXIAL
Resistance
5.76 Ohms
Tolerance
±1%
Power (Watts)
0.4W
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 350°C
Size / Dimension
0.110" Dia x 0.312" L (2.79mm x 7.92mm)