Stackpole Electronics Inc WW10JT7K50 (250 per Tape & Reel Full Tape & Reel)
4.9 892 ratings
WW10JT7K50 main image
Model Number
WW10JT7K50
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Datasheet
WW10JT7K50 PDF
Description
RES 7.5K OHM 5% 10W AXIAL
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Series
WW
Packaging
Tape & Reel
Product Status
Active
Resistance
7.5 kOhms
Tolerance
±5%
Power (Watts)
10W
Composition
Wirewound
Features
Moisture Resistant
Temperature Coefficient
±20ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 350°C
Package / Case
Axial
Supplier Device Package
Axial
Size / Dimension
0.375" Dia x 1.780" L (9.53mm x 45.21mm)