Stackpole Electronics Inc WRF1JT160R Bulk sales (1 piece or more)
5.0 857 ratings
WRF1JT160R main image
Model Number
WRF1JT160R
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Datasheet
WRF1JT160R PDF
Description
RES 160 OHM 5% 1W AXIAL
Out of Stock
Products may be out of stock or no longer in production,Please contact our sales for details.
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Series
WRF
Packaging
Bulk
Product Status
Obsolete
Resistance
160 Ohms
Tolerance
±5%
Power (Watts)
1W
Composition
Wirewound
Features
Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient
-80/ +900ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 200°C
Package / Case
Axial
Supplier Device Package
Axial
Size / Dimension
0.197" Dia x 0.433" L (5.00mm x 11.00mm)